Výtvarný kroužek

Informace k výtvarnému kroužku "keramice"

Kdy probíhá výtvarný kroužek: každý týden úterý až čtvrtek od 13.15 do 15.15.

Kde: ve sborovně v přízemí budovy mateřské školy.

Kdo kroužek vede: Pavlína Černá, ředitelka MŠ

Na kroužek docházelo v loňském školním roce 53 dětí, které byly rozděleny do 9 skupin. Vzhledem k omezeným prostorám a potřebě individuální práce s dětmi, byly rozděleny do skupin po 6 dětech. Na kroužek docházely dle rozpisu (den a hodina). Pokud se rodičům konkrétní den nehodí, je možná individuální domluva.

Pracujeme vždy týden jednou technikou (všechny děti dělají stejný výrobek. Pokud jsou děti v den kroužku nemocné, mohu je přiřadit ke skupině následující den. Vedu evidenci přítomných, pokud nemají děti hotový výrobek (při delší nepřítomnosti dítěte) nabízím rodičům kroužek v mimořádných hodinách nebo v pátek (dle domluvy). Vždy po obědě.

Pokud se kroužek nekoná, z důvodu mé nepřítomnosti nebo školní akce, snažím se jej dětem nahradit v co nejbližsí době (spojením skupin nebo mimořádnám kroužkem).

Techniky a materiály

Práce s keramickou hlínou

Vyrábíme z plátů vykrajováním nožem podle šablony nebo formičkami a následně jednotlivé díly tvarujeme, modelujeme jednotlivé části a spojujeme lepením (blátem neboli šlikrem). Hotové výrobky pomalu sušíme zabalené v mikrotenové fólii ve sklepě. Po usušení projdou prvním výpalem v peci a pak mohou děti nanášet barvy (glazury). Po nabarvení probíhá druhý výpal.

Máme malou keramickou pec, proto se nám výrobky nevejdou do pece na jeden výpal (výpalů je více - dle velikosti výrobku). To je také důvod proč si výrobky z keramiky děti odnášejí domů po několika týdnech. Pokud děti chybí při výrobě tvaru, nemají výrobek při nanášení barev. Aby taková situace nenastala, vedu si evidenci (výše se o tom zmiňuji), a proto vás prosím o spolupráci. Děti, které jsou pravidelně ve školce celý den, mám možnost zařadit do jiné skupiny (nemine je žádný výrobek ani technika). U dětí, které chodí nepravidelně do školky nebo často odcházejí po obědě, mám omezené možnosti. Prostor a čas omezuje možnost použití několika technik najednou.

Výrobky z vatových tvarů

Vatové tvary kupujeme hotové z BD-tova v podobě stavebnic, ale máme i mix tvarů a materiálů, které použijeme. Tvary slepujeme lepidlem a dotváříme pomocí tavné pistole (s tou pracuji já). Lepidlo potřebuje čas na schnutí a děti by si nemohly vzít figurky domů, proto nám pomáhá tavná pistole.

Malujeme vatové tvary barvami (velikonoční vajíčka).

Práce s polymerovou hmotou - fimem

Z fima vyrábíme korálky, zdobíme fimem svícny a budeme zdobit tužku. Výrobek z fima se musí zapéct v elektrické troubě, proto si jej děti odnášejí domů v následujícím týdnu. V případě korálků později, protože je nutné z jednotlivých korálků navléknout šňůru.

Zapékání v troubě zajišťuji já, pomáhají mi provozní pracovnice. Děti nepečou :-).

Batika textilu nebo sítotisk

Děti nanesou batikovací barvu na textil, pak se fixuje zapečením v mikrovlné troubě, následně po 24 hodinách mýdlem s jelenem, pak se textil máchá a po uschnutí je připravený k použití.

Sítotiskové barvy musí schnout 24 hodin, pak se barva fixuje zažehlením přes pečící papír.

Děti zdobí barvami, další postup zajištuji já s pomocí školnice a provozních pracovnic. Děti nemydlí a nežehlí :-).

Vařečka trochu jinak

Z vařečky uděláme panáčka. Použijeme vlnu a další materiál - pleteninu, korálky, klobouky, filc. Panáčka si děti odnesou hned domů.

Květináč pro maminku

Květináček budeme natírat barvou, zdobit ubrouskovou technikou a dalšímy drobnostmi. Nechte se překvapit.