Informace o stravování

Splatnost

Úplata za kalendářní měsíc je splatná do 15. dne příslušného kalendářního měsíce.

Kde a jak zaplatit stravné

Zákonný zástupce dítěte uhradí úplatu bezhotovostním převodem na bankovní účet
2106551475/2700, se zadáním přiděleného variabilního symbolu.
Zákonný zástupce může uhradit stravné v hotovosti v kanceláři MŠ Arbesova. Dnem
úhrady se rozumí den připsání platby na účet školy nebo den úhrady v hotovosti.

Co v případě diety

Mateřská škola nevaří dietní stravu. V případě diety (např. bezlepkové) mohou rodiče
dětem přinést do mateřské školy hotová jídla.

Způsob a rozsah stravování

Při přijetí dítěte do mateřské školy stanoví ředitelka mateřské školy po dohodě se
zákonným zástupcem dítěte způsob a rozsah stravování dítěte. Rozsah se stanoví
tak, aby se dítě, je-li v době podávání jídla přítomno v mateřské škole, vždy
stravovalo.

Rozsah stravování

•  polodenní; tj. svačina-oběd nebo oběd-svačina; 35,-/den, tj. 805,-/kalendářní měsíc
  •  celodenní do 6 let; tj. svačina-oběd-svačina; 45,-/den, tj. 1035,-/kalendářní měsíc
  •  celodenní od 6 let; tj. svačina-oběd-svačina; 49,-/den, tj. 1127,-/kalendářní měsíc

Kde se připravuje strava

Školní stravování ve všech škole zabezpečuje školní jídelna, která je umístěna
v budově mateřské školy.

Při přípravě jídel postupuje školní jídelna podle vyhl. č. 107/2005 Sb., o školním stravování v platném znění, a řídí se platnými výživovými normami a zásadami zdravé výživy.

Stolování v mateřské škole

V mateřské škole Arbesova, Dolní Libchava, Roháče z Dubé děti stolují ve svých třídách.

Školní jídelna připravuje dopolední svačinu, oběd a odpolední svačinu. Dítě přihlášené k celodennímu pobytu v mateřské škole má právo denně odebrat dopolední svačinu, oběd a odpolední svačinu.  Pracovnice mateřské školy dbají na dodržení časového rozmezí 3 hodiny mezi hlavními jídly.

Ráno a odpoledne, mimo režim hlavních jídel, dostávají děti další svačinu (pečivo s pomazánkou nebo křupavé vícezrnné plátky, ovoce).

Kromě jídel připravuje školní jídelna i tekutiny, které děti během svého pobytu v mateřské škole děti konzumují v rámci „pitného režimu“.

V rámci „pitného režimu“ mají děti po dobu svého denního pobytu v mateřské škole k dispozici nápoje (čaje, ovocné šťávy, vitamínové nápoje, džusy, minerálky). Které jsou připravovány podle zásad zdravé výživy a se zaměřením na častou obměnu jednotlivých druhů nápojů. Děti požívají nápoje v průběhu celého dne v samoobslužném režimu podle vlastního pocitu žízně.

Při pobytu venku pijí děti z kelímků. Každé dítě pije vždy z čistého kelímku. Nápoj je uložen ve várnici s kohoutkem, učitelka vezme čistý pohárek z uzavřené nádoby, natočí do něj nápoj z várnice. Děti po vypití odloží použitý pohárek do košíku. Učitelka dbá na dodržování čistoty a hygieny a na správnou manipulaci s čistými a použitými pohárky.

Ovoce a zelenina

Ovoce a zeleninu dostávají děti k ranní a odpolední svačině, dále během dopoledne i odpoledne při pobytu v mateřské škole nebo na zahradě dle sezónní nabídky a dle finančních možností. Ovoce a zeleninu paní kuchařky očistí, oloupají a nakrájejí na porce (jednou do pusy a kolikrát chci). Finanční limit na den je 45,- Kč (2-6 leté děti) nebo 49,- Kč(6-7 leté děti) na celodenní stravu (viz způsob a rozsah stravování) a ten nám neumožňuje dávat ovoce nebo zeleninu dětem domů. Děti mají rády jablíčka (vždy vyzobají mísu), proto je mají několikrát týdně. Dále mají rády banány, melouny, jahody, hroznové víno bez pecek, kedlubny, mrkev, okurku. Pomeranče a mandariky děti jedí nejraději vyloupané a nakrájené na "jednohubky". Může dojít ke změně ovoce nebo zeleniny v jídelníčku, protože je zboží nekvalitní. V takovém případě nahradíme nekvalitní tropické ovoce jablkem.

Kdy a jak omlouvat děti

Omluvenku dítěte z docházky zaznamenají zákonní zástupci v aplikaci TWIGSEE nejpozději do 8 hodin v den, na který je dítě omlouváno.

Když nestihnete dítě včas omluvit

Pokud nepřítomnost dítěte nebyla dopředu známá, mohou si zákonní zástupci za první den nepřítomnosti dítěte vyzvednout ve školní jídelně do 11:30 hodin oběd, na který by mělo dítě za tento den nárok. Ostatní jídla lze za tento den odebrat pouze pokud to umožňují hygienické normy.

Svátek má Vlastislav