ředitelka příspěvkové organizace Bc.et Bc. Pavlína Černá
telefon: +420 484 844 702
mobil: +420 733 552 027
e-mail: ms.arbesova.cl@seznam.cz
Kdy probíhá výtvarný kroužek: každý týden úterý, středa, čtvrtek od 12.30 do 15.30.
Kde: ve sborovně v přízemí budovy mateřské školy.
Kdo kroužek vede: Pavlína Černá, ředitelka MŠ
Na kroužek dochází v letošním školním roce 70 dětí, dělí se do 9 skupin. Vzhledem k omezeným prostorám a potřebě individuální práce s dětmi, je ve skupině maximálně 6 - 8 dětí. Na kroužek dochází dle plánu (den a hodina). Pokud se rodičům dětí docházejících na kroužek konkrétní den nehodí, je možná individuální domluva.
Pracujeme jeden až dva týdny stejnou technikou (všechny děti dělají stejný výrobek). Pokud jsou děti v den kroužku nemocné, mohu je přiřadit ke skupině následující den. Vedu evidenci přítomných, pokud nemají děti hotový výrobek (při delší nepřítomnosti dítěte) nabízím rodičům kroužek v jiném termínu. Vždy po obědě.
Pokud se kroužek nekoná, z důvodu mé nepřítomnosti nebo školní akce, snažím se jej dětem nahradit v co nejbližsí době (spojením skupin nebo mimořádným kroužkem).
Vyrábíme z plátů vykrajováním nožem podle šablony nebo formičkami a následně jednotlivé díly tvarujeme, modelujeme jednotlivé části a spojujeme lepením (blátem neboli šlikrem). Hotové výrobky pomalu sušíme zabalené v mikrotenové fólii ve sklepě. Po usušení projdou prvním výpalem v peci a pak mohou děti nanášet barvy (glazury). Po nabarvení probíhá druhý výpal.
Máme malou keramickou pec, proto se nám výrobky nevejdou do pece na jeden výpal (výpalů je více - dle velikosti výrobku). To je také důvod proč si výrobky z keramiky děti odnášejí domů po několika týdnech. Pokud děti chybí při výrobě tvaru, nemají výrobek při nanášení barev. Aby taková situace nenastala, vedu si evidenci (výše se o tom zmiňuji), a proto vás prosím o spolupráci. Děti, které jsou pravidelně ve školce celý den, mám možnost zařadit do jiné skupiny (nemine je žádný výrobek ani technika). U dětí, které chodí nepravidelně do školky nebo často odcházejí po obědě, mám omezené možnosti. Prostor a čas omezuje možnost použití několika technik najednou.
Vatové tvary kupujeme hotové z BD-tova v podobě stavebnic, ale máme i mix tvarů a materiálů, které použijeme. Tvary slepujeme lepidlem a dotváříme pomocí tavné pistole (s tou pracuji já). Lepidlo potřebuje čas na schnutí a děti by si nemohly vzít figurky domů, proto nám pomáhá tavná pistole.
Děti nanesou batikovací barvu na textil, pak se fixuje zapečením v mikrovlné troubě, následně po 24 hodinách mýdlem s jelenem, pak se textil máchá a po uschnutí je připravený k použití.
Sítotiskové barvy musí schnout 24 hodin, pak se barva fixuje zažehlením přes pečící papír.
Děti zdobí barvami, další postup zajištuji já s pomocí školnice a provozních pracovnic. Děti nemydlí a nežehlí :-).